Spammin tuloa koitetaan vähentää

Kyllästyin siihen, että tulee kaiken maailman spämmiviestejä, ja vaikkakin ne menee Akismettiin, niin ärsyttää ne silti.
Tänään oli kuitenkin viimeinen pisara kun oli päässyt yksi spämmi läpi Akismetistä kommentin hyväksymiseen asti.

Joten päätin tehdä asialle jotain ja nyt vieraille on käytössä WP-reCAPTCHA plugin, eli kaikille tuttu kirjoita sanat lootaan ihmisyystesti.

Mikäli tämä ärsyttää niin luopa kuule tunnari tänne blogiin niin pääset siitä eroon.

Hyvää viikonloppua ja toivottavisti spämmivapaata!

Samankaltaisia kirjoituksia

  1. Koitetaan jotain uutta
  2. Hyvää Joulua 2010

5 kommenttia tähän mennessä

  1. Jyri Väät& sanoo:

    ei taida olla enää käytössä? No, hyvä näin, kuvavarmistukset täytyisi kieltää lailla. Kokeille vaikka Bad Behavior, jos ei Akismet yksinään riitä.

  2. Jyri Väät& sanoo:

    Laitoin blogisi kirjanmerkkeihin. :)


Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

Voit käyttää näitä HTML-tageja ja attribuutteja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>